V okolí Brna nie je veľa vysokých kopcov, resp. lepšie povedané – nie sú tam žiadne. Preto si na južnej Morave pomáhajú rozhľadňami, ktoré sa tešia veľkej obľube. Niektoré sú, povedal by som, priemerné, no niektoré sú skutočne výnimočné. Rovnako aj Rozhľadňa Agátová veža, východne od Židlochovíc.

Agátovú vežu, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 2009, navrhol brniansky architekt Pavel Jura. Navštívil som ju v januári 2018 – drevo bolo prekrásne desaturované a skvele ladilo s prostredím.

Rozhľadňa nijak nerušila – či už hmotou, alebo farbou. Na vrchol veže vedie viac ako 70 schodov a každý jeden stupeň poskytuje nové pohľady na okolie veže. No je dôležité, aby sa návštevník pozeral i hore a dolu – otvára mu to neuveriteľné pohľady na ľahkú, viditeľnú konštrukciu rozhľadne.

Každým krokom odkrývame nové, prekvapivé prvky nosnej konštrukcie, nachádzame nový stupeň zosobnenia svetla v pozemskom svete. Nejde len o rozhľadňu a jej pôvodné určenie – človek pri jej návšteve má pocit sakrálna, nekonečna, stúpanie vo svetlej konštrukcii vyvoláva pocit nanebovstúpenia.

Ak sa k nej dostane v nefrekventovanom čase, veža ho nabáda k meditácii, zamysleniu sa nad všetkým, na čo nemá čas v bežnom dni, či živote.