Volám sa Matúš, som otcom troch šikovných detí (aj preto Foter!) a nedávno sme s rodinou po dlhých rokoch vymenili moravské Brno za šesťkrát menšie mesto na Slovensku.

Architektúru mám natoľko rád, že i keď sa nevenujem priamo navrhovaniu stavieb, tak som sa vždy “motal okolo.” Začalo sa to štúdiom na Fakulte Architektúry v Brne, vedením vlastného predmetu na fakulte z pozície externého lektora, praxou v rôznych architektonických ateliéroch, aby som zistil, že viac ma láka a fascinuje samotná prezentácia architektúry, jej grafická stránka. Či už je to prezentácia predtým, ako je postavená, ale i potom, ako stavba uzrie svetlo sveta. Štúdium architektúry a samotná láska k architektúre mi otvorili oči a umožnili vidieť veci, ktoré by som bez jej hlbšieho štúdia nevidel, alebo považoval za nepodstatné. Toto mi dáva osobitý pohľad na hmotu, detail, hru svetla s tieňom.

Trochu z minulosti

V roku 2006 som nastúpil na Fakultu Architektúry a prakticky okamžite som začal hľadať spôsoby uplatnenia sa v obore, i napriek nulovým skúsenostiam – iba s víziou, ktorú som vedel zamestnávateľom namaľovať; i bez skúseností som vedel stavať vzdušné zámky. Spolupráca s niekoľkými architektonickými ateliérmi ma nakoniec doviedla k poznaniu, že samotné navrhovanie vo mne nevyvoláva uspokojenie a nerobí ma šťastným. Svoje šťastie som objavil vo vizualizácii – grafickej (zväčša fotorealistickej) prezentácii nepostavenej architektúry. Preto vzniklo FlyingArchitecture, študio v Brne, ktoré vediem dodnes.

Ako lektor som učil na Fakulte Architektúry v Brne, kde som viedol predmet Emotivní Vizualizace, učil na workshopoch v Ríme, Barcelone, Bruseli, Viedni, Bratislave, Prahe, Brne až nakoniec, ako zlatý klinec programu, sme spolu s kolegom Lukášom Filipom viedli kurz na fakulte XJTLU v čínskom Suzhou pre študentov tejto univerzity.

No fascinuje ma i opačná strana procesu – to, keď je stavba postavená a už viem narábať iba s tým, čo je v reálnom svete vybudované. Je to obmedzujúce v porovnaní s vizualizáciou, no zároveň to udáva mantinely a nastavuje pravidlá, podľa ktorých spolu s budovou hráme hru. Hru o priestore, svetle, tieni, či prúdení energie. A ja robím všetko pre to, aby som vyhral. Preto po viac ako 10 rokoch fungovania FlyingArchitecture vznikol Foter.

Fotenie

Spravidla sa snažím fotenie vtesnať do jedného dňa a zachytiť viacero možných atmosfér – aby bol zdokumentovaný príbeh domu počas celého cyklu. V najbližšom možnom termíne potom fotky upravím v dedikovaných softwaroch, čo môže trvať od jedného po tri dni – podľa veľkosti stavby, množstva fotografií a potreby postprodukcie.
Najprv pošlem náhľady v malom rozlíšení a s vodotlačou, klient má možnosť pridať svoj komentár, ktorý – ak dáva zmysel – bude zapracovaný. Po zaplatení faktúry sú fotografie ihneď odoslané klientovi.

Kontakt

Vpravo hore v menu nájdete link na Kontakt – ale kľudne kliknite aj sem.

Autorské práva na fotografie

Fotografie máte možnosť verejne zdieľať až po plnom uhradení faktúry.

Potom je potrebné uvádzať autora vo forme:

“Autor fotografií: Matúš Nedecký / Foter.sk”

Je potrebné uvádzať autora fotografií pri ich publikovaní na sociálne médiá, Vašu webstránku, alebo webstránky prevádzkovateľov architektonických revue. Rovnako je potrebné uviesť Matúš Nedecký / Foter.sk ako autora pri akejkoľvek printovej prezentácii.

Ako začať?

Jednoducho – pošlite mi správu, ja sa čo najskôr ozvem naspäť emailom. Preto si dajte pozor, aby ten váš bol správne vyplnený. Následne sa dohodneme na čase – aby sme si zabezpečili čo najlepšie svetlo, dátum, požiadavky a doladili si všetky detaily.